Alergijos ir pašaro netoleravimas

18.03.2021

Vis labiau didėja žmonių susidomėjimas  maisto netoleravimu, todėl ši tema tampa ypač aktuali ir tarp šunų augintojų. Bendrinis terminas „maisto netolerancija“ apima visas alergijas ar tik tam tikrų produktų (ingredientų) netoleravimą. Terminai skirstomi:

Pašaro netoleravimas

Žiūrint iš medicininės pusės, tai yra medžiagų apykaitos sutrikimas, kuomet vartojamos medžiagos yra nepakankamai apdorojamos. O tai reiškia, kad šuns virškinimo procesas po valgio veikia netinkamai, tačiau nėra iššaukiamas imuninės sistemos atsakas.

Alergija pašarui

Alergija susijusi su imuninės sistemos reakcija. Tam tikros medžiagos, esančios maiste, sukelia organizmo reakciją panašią kaip patekus virusams. Alergija gali būti įgimta ar tiesiog atsirasti spontaniškai.

Paprastai šios reakcijos iššaukiamos sureagavus  į tam tikrą mėsos rūšį, pieno produktus, soją, kiaušinius, ar grūdų rūšį. Dažnai pasitaiko, kad netoleruojama laktozė, šuo negali perdirbti pieno ar specifinio pieno produkto. Pirmiausia tai pasireiškia viduriavimu.

Tiek jauniems, tiek vyresniems šunims gali pasireikšti alergija pašarams. Dažniausi alergenai yra glitimo turintys grūdai, miežiai, rugiai ir kviečiai, taip pat soja.

Priešingai nei alergiški, sveiki šunys pašarą suvirškina be jokių sunkumų. Alergiški šunys, ėsdami sausą pašarą, kuris supresuotas granulių pavidalu, pradeda viduriuoti, vemti, jiems nuolat pučia pilvą, pilvas išsipūtęs, pleiskanojanti, sudirgusi oda, organizme pasireiškia nuolatiniai uždegiminiai procesai. Kailio slinkimas, ausų ir išangės liaukų uždegimai, nemalonus kvapas iš burnos bei ausų, apetito praradimas, apatija ir dar daugelis kitų simptomų.

Bet tai tik indikacijos. Simptomus būtina aptarti su veterinarijos gydytoju, nes juos sukelti gali ir kitos gretutinės ligos.

Be alergijų pašarams, taip pat gali pasireikšti alergija aplinkai: žiedadulkėms, parazitams (erkėms, blusoms). Odos mikozė, infekcijos, elgesio pakitimai (pvz. letenų laižymas dėl nuobodulio) taip pat odos niežulys, bei kiti simptomai, nebūtinai yra alergijos priežastys. Net ir viduriavimo priežastys gali būti įvairios: virškinamojo trakto infekcijos, stresas, patirtas kelionės metu, vaistų naudojimas, kirminai, bei kiti faktoriai.

Alergijos pašarui yra pakankamai dažnos. Tačiau tinkamai jas ištirti ir nustatyti yra sunku. Surasti sukėlusį alergeną ir jį eleminuoti galima tik laikantis griežtos dietos. Siekiant nustatyti diagnozę atliekami kraujo tyrimai, tačiau jų patikimumas easnt alergijai yra mažai informatyvus.

Eliminacijos dieta pradedama nuo maisto ingredientų, kurių šuo dar nėra gavęs. Tai gali būti nauja mėsos rūšis, bei kažkas iš angliavandenių. Atrinkus maistą, kurį naudosite dietai, juo turite šerti mažiausiai 4 – 6 savaites.

Šios dietos pagrindas yra nuosekliai laikytis nustatyto meniu ir griežto režimo. Nemaitinkite šuns kitais produktais, bei to neleiskite daryti kitiems. Skanėstų, užkandžių (pvz. kiaulių ausų, jautienos džiovintos mėsos) reikėtų vengti. Taip pat ir užkandžių nuo stalo. Viskas kas pateks jūsų augintiniui į skrandį, paveiks dietos režimą, gali sukelti odos ir virškinamojo trakto reakcijas – sugadinti rezultatus ieškant tikrojo alergeno. Pasirinktą šunų pašarą galite naudoti ir kaip skanėstą (tačiau tai turite atimti nuo dienos pašaro normos gramų). Stebėkite, kad šuo neprašytų pašaro iš kitų. Tik laikantis griežtos dietos, galima gauti tikslius rezultatus, kurie suteiks informaciją apie alergiją tam tikriems produktams, bei netoleravimą. Simptomai nedings iškarto, bet po dviejų – trijų savaičių, gali sumažėti, o palaipsniui ir išnykti, jei bus taikoma/atrasta tinkama mityba šuniui. Vidutiniškai jums prireiks trijų ar keturių bandymų tikslui pasiekti.

Prieš taikant tokią dietą, reikia atidžiai išanalizuoti pašarų sudedamąsias dalis (etiketes). Nėra aišku kokia mėsos rūšis yra naudojama, jei etiketėje rašoma „mėsa ir gyvūniniai produktai“ ( mažiausiai 4%)  . Taigi turite būtinai išsiaiškinti, kokios tikslios sudedamosios pašaro dalys arba pirkti tokį pašarą, kurio etiketėje tiksliai ir aiškiai viskas surašyta.

Jei Jūsų šuniui paskirti tam tikri medikamentai, būtinai pasikonsultuokite su veterinarijos gydytoju, aptarkite visus pašaro ingredientus, atsižvelgiant į sudarytą dietą. Taip pat, informuokite ir apie papildus, jei juos naudojate gyvūnui. Kramtomosiose vaistų tabletėse ir dehelmintizacijai skirtose tabletėse dažnai yra mėsos miltų ar kitų komponentų, kurie gali sukelti šalutinį poveikį.

Jei radote tinkamą pašarą Jūsų šuniui, jis nesukelia šalutinių simptomų, rekomenduojame jį naudoti „provokacinei“ dietai. Į šį pašarą po truputį įmaišykite seniau naudojamų pašaro ingredientų ir laukite simptomų iššaukimo. Reakcija gali pasireikšti nuo kelių valandų iki kelių dienų laikotarpio. Tokiu atveju vėl grįžkite prie to pačio produkto, kurį duodavote ankščiau ir vėl maišykite su tinkamu pašaru – laukite rezultatų.

Rekomenduojame šios dietos laikotarpiu vesti dienoraštį.